King's School, Canterbury Scholarships, Exhibitions & Awards 2018


 The King's School, Canterbury announces the following awards for September 2018: 

KING’S SCHOLARSHIPS (13+ ENTRY)

Frederick Holland                              Junior King's

Thomas Knight                                  Junior King's (Christina Mason Scholar)

George Mak                                        Junior King’s

Emilia Stokes                                      Cumnor House School, Sussex (Peter Mallinson Scholar)

Jacob Whiteley                                  Saint Ronan's

James Woodhouse                           Saint Ronan's

KING’S EXHIBITIONS (13+ ENTRY)

Breseya Clark                                    Junior King’s

Benjamin Sharp                                Junior King's

KING’S SCHOLARSHIPS (6 TH FORM)

Isabel Breslin                                     James Allen's Girls' School, London

Lilac Courtauld                                 South Hampstead High School

Sarah Goddard                                 Chatham and Clarendon Grammar School, Ramsgate

Brook Pownceby                              Dane Court Grammar School, Broadstairs

Josephine Sawyer                            Woldingham School

KING’S EXHIBITIONS (6 TH FORM)

Natasha Birks                                     Simon Langton Girls' School, Canterbury

Amani Horton                                    Chatham and Clarendon Grammar School, Ramsgate

Samuel Mutton                                  The King's School, Rochester

MUSIC SCHOLARSHIPS (13+)

Theodore Amies                                Heritage School, Cambridge

Iona Bastin                                          Salisbury Cathedral School

Isabella Cable                                     Wellesley House

Ilinca Chennery                                  Junior King’s

Bear Cochrane                                   Junior King’s

Tom David                                          Dulwich Prep, Cranbrook  (Peter Newell Scholar)

Ottilie Hinds                                       Highfield School, Hampshire

Rebecca Hutchings                          Junior King’s

Chaewon Kim                                    Junior King’s

George Mak                                       Junior King’s

Roberta Mak                                       Island School, Hong Kong

Nikolaus Niewerth                             Ardingly Prep School

Theodore Outram                              Junior King’s

Grace Stephens-Spada                     Salisbury Cathedral School

Mark Wu                                               St Paul’s College, Hong Kong

CHORAL EXHIBITION (13+)

George Mitchell                                 The Hall, Hampstead

MUSIC SCHOLARSHIP (6 TH FORM)

Tiana Chan                                         CKY School, Hong Kong

ART SCHOLARSHIPS (13+)

Carlotta Chalk-Powell                        Junior King’s

Nanaho Miki                                        Ashdown House

Uliana Yudintseva                               Brambletye

ART EXHIBITIONS (13+)

Jenny Li                                             Junior King’s

Elizabeth Pollock                             Marlborough House

Apple Zhang                                     Wellesley House

DRAMA SCHOLARSHIPS (13+)

Araminta de Soissons                        Broomwood Hall, Wandsworth

Sebastian Hebel                                  Junior King’s

Elspeth Mullen                                     Junior King’s

Theodore Outram                              Junior King’s

DRAMA EXHIBITION (13+)

Estelle Olcott                                    Northbourne Park, Deal

GOWER SPORTS SCHOLARSHIPS (13+)

Harriet Brealy                                     Junior King’s

Esme De Haan                                   Junior King’s

Ruona Ewhrudjakpor                        Junior King’s

Olivia Griffin                                       Marlborough House

Rebecca Hutchings                          Junior King’s

SPORTS EXHIBITIONS (13+)

Albert Botros                                     Sev Tarsus Elementary School, Turkey

Hettie Rankin                                     Vinehall

Stanley Weir                                       Junior King’s

DESIGN & TECHNOLOGY SCHOLARSHIPS (13+)

Kitty Clifton                                        Junior King’s

Elspeth Mullen                                   Junior King’s

HEADMASTER’S EXHIBITIONS (13+)

Georgina Hawken                              Kent College, Canterbury

Zoë Legrix                                           Junior King’s

Maximilien Liebeskind                      Pembroke House, Kenya

Lilia Trigg                                             Cottesmore

Chaewon Kim                                     Junior King’s

JUNIOR KING’S SCHOLARSHIPS (11+)

Joe Netley                                         Junior King’s

Dayyan Tariq                                     Junior King’s

JUNIOR KING’S EXHIBITIONS (11+)

Imani Byfield-Lees                          Langdon Primary School

Oliver Dallas                                     Ecole Primaire Notre-Dame, Boulogne sur Mer

Antonio Kuhn                                   Junior King’s

Dana Kuhn                                         Junior King’s

Purnesh Subramanian                    Junior King’s

 
Click on the item for full details.

< News